Jak wygląda budowa / wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej w Poznaniu 6


skrzynka-gazowa-przylaczeBudowa każdej instalacji gazowej (wewnętrznej) często  błędnie określanej jako przyłącze gazowe to praca wymagająca szczególnego dbania o szczegóły, gdyż od jakości zastosowanych materiałów, czystości i dokładności pracy zależy Państwa bezpieczeństwo.
Projektując instalację gazową należy zawsze pamiętać, iż zostanie ona dokładnie tak jak w projekcie wybudowana – instalacja gazowa jest jedyną wymagającą uzyskania pozwolenia na budowę.

Poniżej znajda Państwo poszczególne „etapy” budowy wewnętrznej instalacji gazowej które My wykonaliśmy (zdjęcia autorskie).

Jeżeli wykonawca nie potrafi udzielić informacji jak wygląda po wybudowaniu instalacja, z czego jest wykonana, jakich producentów materiałów używa, ma „lepsze” pomysły niż w projekcie to należy go jak najszybciej zmienić, gdyż takie postępowanie zagraża bezpieczeństwu Państwa i Państwa rodziny!!!

Instalacja gazowa musi być wykonana z materiałów atestowanych, certyfikowanych (co nie oznacza drogich!),  gdyż tylko w ten sposób pozostanie szczelna przez lata!!!

Skrzynka gazowa:

Skrzynkę gazową dostarcza Polska Spółka Gazownictwa
Tak jak widać na zdjęciu od skrzynki „odchodzi rura instalacji gazowej do ziemi.

Prowadzenie rury gazowej w ziemi:

Rura gazowa (odpowiedniej średnicy) musi być prowadzona zgodnie z projektem, na odpowiedniej (zgodnej z polskimi przepisami) głębokości.
20-30cm nad rurą gazową zawsze należy umieścić taśmę ostrzegawczą. Wielu wykonawców nie kładzie taśmy „bo po co – to tylko instalacja wewnętrzna…” nie przyłącze. Jest to  błąd.

Połączenia rury gazowej doziemnej instalacji wewnętrznej:

Wykonanie połączenia wymaga precyzji, dokładności oraz czystości pracy – tylko w ten sposób połączenie będzie pewne i szczelne na lata. Urządzenie – w tym przypadku zgrzewarka musi być kalibrowane co roku, Państwo jako inwestor mogą zażądać okazania świadectwa kalibracji. Tylko kalibrowany (sprawdzony przez producenta sprzęt) wykona w 100% poprawny zgrzew. Zgrzewarka jak przegląd w samochodzie musi zostać sprawdzona (kalibrowana) raz w roku.
Każdorazowo mogą Państwo zażądać protokołu zgrzewu.

Podejście gazu pod budynek:

Podejście pod budynek (czyli przejście z plastikowej rury (PE) na rurę stalową to newralgiczny punkt każdej instalacji gazowej. Jeżeli w tym miejscu zastosuje się materiały „wątpliwego pochodzenia”, materiały kiepskie jakościowo, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się w późniejszym okresie nieszczelności.

Instalacja gazowa miedziana wewnątrz budynku:

Jeżeli wykonawca nie podłącza gazu do pieca CO – bo ma to zrobić instalator odpowiedzialny za ogrzewanie jest to błąd. Próbę szczelności wykonuje się na podłączonych urządzeniach zużywających GAZ!
Wykonując instalacje gazowe zawsze przed kotłem montujemy (wymagany do gwarancji) filtr gazowy – który bardzo często zostaje błędnie „wyrzucony” z instalacji przez „fachowców”.
Przed kotłem zawsze musi być filtr gazowy, jeżeli wykonawca go nie montuje to trzeba szybko tego wykonawcę „wymienić”. W przypadku braku filtra traci się gwarancję na piec!!!

Próba szczelności instalacji gazowej wewnętrznej / przyłącza gazu:

Tylko sprawdzona instalacja jest szczelna! Gazownia nie powiesi licznika na nieszczelnej instalacji – każdorazowo mimo głównej próby szczelności wykonywanej przez wykonawcę instalacji, pracownicy gazowni sprawdzają jej szczelność jeszcze raz.
Próbę szczelności wykonuje się powietrzem, oraz manometrem.
Każda inaczej zrobiona próba nie gwarantuje szczelności instalacji!!!

Dobra instalacja gazowa to szczelna instalacja. Jej szczelność zależy od zastosowanych materiałów, dokładności wykonania, stanu sprzętu.

Budowa instalacji gazowej nie ma być droga, instalacja ma być tak przemyślana (podczas sporządzania projektu) aby jej wykonanie było optymalne i jak najtańsze.

Dokładamy zawsze starań by tylko takie instalacje dla Państwa budować:
PEWNE, SZCZELNE, I BEZPIECZNE NA LATA.


Sprawdź naszą ofertę: TUTAJ!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy do “Jak wygląda budowa / wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej w Poznaniu

  • Iwa

    Witam mam w projekcie bomu,projekt wewnętrznej instalacji gazu czy oprócz tego musze jeszcze zalatwic osobny projekt instalacji i dziennik do gazu. I czy bedzie problem jak juz zrobili mi gaz w domu. A niemam dokumentuw.prosze o odp

    • Łukasz Autor wpisu

      Jeżeli instalacja gazowa jest wrysowana na rzutach (piwnicy/parteru/piętra) nie oznacza że nie potrzebuje Pani projektu wewnętrznej instalacji gazowej wraz z pozwoleniem na budowę i dziennikiem budowy.
      Najważniejszym dokumentem jest pozwolenie na budowę domu (tak DOMU) w którym zawarte są wszystkie informacje.
      Jeżeli w pozwoleniu na budowę domu zawarta jest informacja „wraz z wewnętrzną instalacją gazową” lub inna bardzo podobnie sformułowana odnosząca się do instalacji gazowej to osobnego projektu Pani nie potrzebuje.
      Jeżeli nie ma takiej informacji każda wrysowana w projekcie instalacja gazowa jest instalacją proponowaną nie mającą „żadnej mocy prawnej”

      Instalacji gazowej nie można wykonywać bez projektu i pozwolenia na budowę ponieważ rozpoczęcie prac zgłasza się w nadzorze budowlanym (Poznań – plac kolegiacki, Powiat poznański – ul. Zielona). Każda instalacja gazowa wymaga PnB i dziennika budowy by można rozpocząć pracę. Bez dokumentów od instalacji gazowej (projektu, pozwolenia na budowę, dziennika budowy, głównej próby szczelności, deklaracji zgodności użytych materiałów, uprawnień do wykonania instalacji) nie wypełni Pani zgłoszenia napełnienia paliwem gazowym instalacji, nie podpisze umowy na dostawę gazu w gazowni.

      Ekstremalną sytuacją jest kontrola nadzoru budowlanego która wymusi demontaż nie zgłoszonej wcześniej instalacji gazowej lub wymusi wykonanie ekspertyzy budowlanej instalacji + uzupełnienie wszystkich dokumentów.

  • Odległość gazowej od elektrycznej

    Na zdjeciach widać że skrzynka gazowa jest bezpośrednio przy elektrycznej a u nas PSG nie chce się zgodzić na takie rozwiązanie, twierdzą że musi być zachowane 60cm między nimi, czy jest na to jakiś przepis czy mi kit wciskają bo im tak wygodniej?

    • Łukasz Góral Autor wpisu

      Każdy projekt przyłącza gazowego i budowę przyłącza gazowego np. w Poznaniu wykonuje się zgodnie z przepisami + zgodnie z wytycznymi PSG + (niestety) zgodnie z przyjętymi zadami budowy na danym terenie. Musi sobie Pan sam odpowiedzieć… tak musimy pracować.
      Dlatego dla mnie ważne jest podanie adresu budowy, ponieważ wiem co będą ode mnie wymagać.

  • zosia

    Dzień dobry,
    Mam pytanie mam projekt budowlany z wyrysowanym przyłączem oraz projektem instalacji gazowej wewnątrz budynku. Na powyższy projekt uzyskałam pozwolenie na budowę. teraz w toku realizacji prac zamierzam doprowadzić również gaz do kuchni. Wykonawca przyłącza proponuje mi wykonanie dwóch punktów przyłącza (do kotłowni i do kuchni). Obawiam się jednak że na powyższą modyfikację potrzebuję zmiany pozwolenia na budowę. Czy jeśli zrobię przyłącz tylko do kotłowni, a następnie wykonam doprowadzenie gazu w ramach wewnętrznej instalacji gazowej to czy będę potrzebować również zmiany pozwolenia na budowę.
    pozdrawiam

    • Łukasz Góral Autor wpisu

      Wewnętrzna instalacja gazowa to wszystko od skrzynki gazowej do ostatniego urządzenia pobierającego gaz. Jeżeli w projekcie nie ma Pani doprowadzonego gazu do kuchenki gazowej to po prostu nie można tego wykonać. Należy sporządzić projekt budowlany zamienny oraz pozwolenie na budowę zamienne. Najprawdopodobniej trzeba będzie zmienić jeszcze warunki techniczne z Gazowni, wykonać opinię kominiarską.

      Gdyby Pani miała w projekcie doprowadzenia gazu do kuchenki a nie chciałaby go wykonać to w takiej sytuacji jest to możliwe.