Kończąc cykl artykułów szczegółowo opisujących etap projektowy i wykonawczy prezentujemy Państwu punkty, wg których należy postępować w przypadku chęci budowy przyłącza wody:
- Zamówienie mapy do celów projektowych*
- Wystąpienie do wodociągów o warunki techniczne przyłączenia do sieci*
- Opracowanie projektu technicznego przez projektanta:**
- Wizja lokalna w terenie**
- Uzgodnienie trasy przyłącza w ZUD i z właścicielami działek, po których prowadzone będzie przyłącze**
- Opracowanie projektu zgodnie z wymogami poszczególnych gestorów mediów**
- Uzgodnienie projektu ze spółką wodną (np. Aquanet)**
- Uzyskanie przez wykonawcę zgody na wykonanie przyłącza i zgłoszenie wykonania*
- Wytyczenie w terenie trasy przyłącza przez geodetę*
- Wykonanie przyłącza
- Odbiór przyłącza przez przedstawiciela wodociągów
- Inwentaryzacja powykonawcza (wykonuje geodeta)*
- Podpisanie umowy z wodociągami na odbiór wody
* – może wykonać lub koordynować w Państwa imieniu uprawniony projektant lub wykonawca
** – wykonuje projektant (część osób z branży przerzuca niektóre czynności na inwestora co jest wg nas „nie fair” ponieważ często urzędnicy odsyłają interesanta z kwitkiem – w wielu przypadkach projektant zmiany dokonać może na miejscu (tak my działamy).
Każdy etap przyłączenia i możliwe z nim związane problemy zostały szczegółowo opisane wcześniej dlatego warto zadbać o wszystko z wyprzedzeniem.
Podsumowując – cały etap projektowy trwa: od 60 do nawet 120 dni w przypadku problemów, które powinny zostać wskazane już na etapie projektowym. Jeżeli chodzi o wykonanie przyłącza (od strony budowlanej) może ono potrwać maksymalnie do 30 dni + odbiór (podano przybliżony czas w zależności od regionu, w którym wykonywane i projektowane jest przyłącze wodne).
Z uwagi na realizacje z przeszłości przestrzegamy Państwa przed niesolidnymi wykonawcami, którzy znikają, unikają kontaktu, nagle wyjeżdżają, robią podstawowe błędy, gdyż cały proces ze względu na niekompetencję może w znacznym stopniu się wydłużyć. Nie warto wybierać najdroższego rozwiązania (nie w tym istota problemu), ale przy najtańszym rozwiązaniu powinna Państwu zapalić się lampka STOP bo gdzieś zawsze będzie popełniony mały błąd, który spowoduje wielki problem..