W drugiej części znajdą Państwo wszystkie informacje dotyczące wykonania przyłącza (od strony budowlanej).
Przyłączenie wody w każdym przypadku rozpoczyna się od przekazania uzgodnionego przez gestora sieci projektu przyłącza wody lub kanalizacji do wykonawcy – dopiero na jego podstawie możliwa jest wycena wykonania przyłącza.
Koszt wykonania przyłącza wod-kan jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu zmiennych:
- Jego długości (ilości metrów),
- Potrzeby stosowania przecisków,
- Ominięcia lub usunięcia problemów, które powinny zostać wyraźnie zaznaczone już na etapie projektowym,
- Potrzeby wykorzystania koparki do prac budowlanych,
- Potrzeby zastosowania studzienek, hydrantów,
- Potrzeby zastosowania studni wodomierzowej która znacząco powiększa koszty
Wszystkie potrzebne do wykonania materiały zawsze zostają zawarte w warunkach wydanych przez spółkę wodną (m. in. jakie muszą zostać zastosowane rury, jakie studzienki, jakie hydranty – jeżeli są potrzebne lub wymagane), zostaną one również ujęte we wcześniej przygotowanym i uzgodnionym projekcie przyłącza wodociągowego.
Niejednokrotnie do wykonania będzie potrzebna pomoc koparki. Koszt jej wynajęcia waha się w zależności od regionu, może być określony jako stawka za mb (metr bieżący) wykopu lub stawka za roboczogodzinę.
Do kosztu wykonania przyłącza wody należy doliczyć kształtki umożliwiające nawiercenie się do istniejącej sieci wodnej oraz zasuwę (wraz z trzpieniem i skrzynką uliczną). Oba elementy przyłącza są niezbędne do jego wykonania (można je zakupić jako dwa urządzenia lub jako tandem – „dwa w jednym”). Druga opcja jest rozwiązaniem zdecydowanie droższym, ale na szczęście dla Inwestora nie jest wymagana i najczęściej nie jest stosowana.
Każdy wykonawca musi zapewnić grunt na wymianę (przy sieci lub rurze wodnej) – podsypkę, obsypkę i zasypkę. Jest to standardowa procedura stosowana przy wykopach – zabezpiecza rurę przed jej fizycznym uszkodzeniem w przypadku awarii (przy próbie dostania się do uszkodzonego jej fragmentu).
W przypadku kiedy odległość między granicą działki a budynkiem jest znaczna, należy zastosować studnię, która podnosi koszty wykonania przyłączenia. Osadzenie studni i jej zakup należy do Inwestora, czyli do Państwa, a konieczność jej zastosowania określają przepisy prawa budowlanego oraz warunki techniczne wydane przez wodociągi.
Po wykonaniu przyłącza należy niezwłocznie zgłosić ten fakt w wodociągach. Każdorazowo musi odbyć się odbiór nowo powstałej instalacji przez spółkę wodną (np. Aquanet), a geodeta musi wykonać mapki powykonawcze (inwentaryzację).
Jeżeli Państwa przyłącze powstaje na nowym osiedlu, nowym jeszcze nie zabudowanym terenie, gdzie planujący rozpocząć budowę sąsiedzi również chcą podłączyć wodę do swoich działek to warto wykonać prace przyłączeniowe razem, ponieważ podzielony na wszystkich zainteresowanych koszt inwestycji będzie niższy.
W ostatniej trzeciej części naszego poradnika dotyczącego przyłączy wod-kan przedstawimy Państwu podsumowanie wszystkich informacji zawartych w artykułach dotyczących etapu projektowego (zobacz) i wykonawczego (aktualnie czytasz). Podsumowanie będzie wskazówką dla wszystkich, którzy chcieliby „bezboleśnie” przebrnąć przez proces podłączenia wody i/lub kanalizacji do nowo powstałej lub już istniejącej Inwestycji.